Umundurowanie Wilczka

Tak jak wilki z Gromady z Seeonee mają swą sierść, tak Ty, drogi Wilczku, masz swój mundur. Pamiętaj że należy o niego dbać i nosić zawsze podczas zajęć gromady. Postaraj się utrzymywać swoją koszulę, chustę, beret i wszystkie inne elementy w czystości. Ale to nie wszystko! Pamiętaj także, aby Twoja koszula była zawsze dobrze włożona w spodnie, a chusta porządnie zwinięta i dobrze zawiązana. Niektóre elementy munduru mają określone znaczenie, o czym możesz dowiedzieć się dalej.

Robert Baden Powell, już jako dwunastolatek, zwrócił uwagę na istniejące rozwarstwienie społeczne, przejawiające się w ubiorze. Zapragnął więc, mieć dla swoich skautów wspólny ubiór, który byłby jednakowy dla wszystkich. Miał nadawać się do uprawiania sportu, oraz godnego reprezentowania idei i wartości skautowych. Pragnął, aby ubiór uniemożliwiał rozpoznawanie, czy chłopiec pochodzi z biednej, czy bogatej rodziny. Chciał, by świadczył o przynależności skauta do wielkiej, bratniej wspólnoty. Kontynuujemy to, co osiągnął kiedyś Robert Baden Powell „BP”.

Znaczenie munduru

Mundur jest zewnętrznym znakiem naszego ideału. Pokazuje innym, a jednocześnie uświadamia nam samym, że jesteśmy Skautami Europy i chcemy żyć według Zasad Podstawowych i Prawa Harcerskiego.

Mundur nas łączy. Pokazuje, że tworzymy wspólnotę: wszyscy w całej Europie nosimy ten sam mundur i żyjemy tym samym Prawem.

Mundur jest „tablicą”, która pokazuje etapy rozwoju osobistego harcerza (lub wilczka), pełnione przez niego funkcje i zdobyte sprawności.

Mundur jest piękny, rozwija poczucie piękna, pomaga tworzyć radosną atmosferę.

Elementy munduru

Obrazki oraz nazwa są podlinkowane bezpośrednio do sklepu Azymut360 (Carrick).

1. Beret – tłoczony lub szyty, granatowy.
2. Niebieska koszula – jasnoniebieska koszula z pagonami i kieszeniami, koszula z długim rękawem. Dopuszcza się również stosowanie koszul z krótkim rękawem, ginie jednak symbolika „podwinietych rękawów”.
3. Spodnie – długie lub krótkie, najlepiej sztruksowe, granatowe, zakładane w zależności od okoliczności lub warunków atmosferycznych ,noszenie opisane szeżeżej w cześci poświęconej noszeniu munduru.
4. Klamra pasa i brązowy pas – brązowy skórzny, ciemny z ciemną klamrą FSE,
5. Chusta – jest w kolorach Twojego szczepu i oznacza przynależność do niego. Rozdaje Akela podczas uroczystego przyjęcia wilczka do gromady. Zakłada się ją na kołnierzyk koszuli lub na sweter. Wilczki otrzymują zwiniętą Chustę od Akeli. Wiązana jest na dwa węzły. Pierwszy węzeł trzyma chustę w całości, a drugi na jej końcu, ma przypominać o codziennym dobrym uczynku. Guzę zdobędą wilczki w zielonej – harcerskiej gałęzi.
6. Wilczek na berecie – to symbol świadczący o tym, że złożyłeś Obietnicę Wilczka i należysz do wielkiej rodziny harcerskiej. Rozdaje Akela. (opisano szczegółowo poniżej „Rozwój Wilczka”). Podwijamy z obu węższych stron, nadmiar materiału przed przyszyciem. Przyszywamy z przodu beretu (jak na zdjęciu powyżej), 1 cm nad czarną taśmą obszycia (lamówki) krawędzi beretu.
7. Gwiazdki na berecie – otrzymywane przez wilcza po ukończeniu kolejnych etapów rozwoju. Rozdaje Akela. (opisano szczegółowo „Rozwój Wilczka 8 – 12 lat” na wcześniejszej stronie), przytwierdzamy do beretu, po obu stronach naszywki Wilczka, a w połowie jej wysokości 2 cm od naszywki. Pierwsza gwiazdka umieszczana jest zawsze po prawej stronie naszywki Wilczka.
8. Podwinięte rękawy koszuli – oznaczają Twoją gotowość do pomagania innym osobom.
9. Flaga – pokazuje, z jakiego kraju pochodzisz. Rozdaje Akela. Nosi się ją naszytą centralnie, tuż nad naszywką Stowarzyszenia. Flaga ma wymiary 4 cm długości i  2 cm wysokości. Białe boki naszywki podwijamy przed przyszyciem.
naszywka województwa - pomorskie 10. Herb województwa (Chorągwi) – jest oznaką województwa, w którym działa Twoja jednostka. Rozdaje Akela. Jest on noszony na prawym ramieniu, bezpośrednio pod naszywką szczepu.
11. Naszywka Skauci Europy – zawiera nazwę naszego Stowarzyszenia i to dzięki niej inni ludzie wiedzą, do jakiej organizacji należysz. Rozdaje Akela. Naszywkę stowarzyszenia nosi się tuż nad patką (klapą) prawej kieszeni koszuli lub w odpowiadającym miejscu na swetrze
12. Naszywka szczepu – pokazuje, do jakiego szczepu należysz oraz informuje kro jest patronem szczepu. Rozdaje Akela. Jest noszona bezpośrednio pod wszyciem (szwem) prawego rękawa. Umieszcza się na niej pełną nazwę szczepu.
13. Krzyż harcerski – jest symbolem Federacji Skautingu Europejskiego, do której należy nasze Stowarzyszenie. Rozdaje Akela. Krzyż FSE nosi się od założenia munduru pośrodku lewej kieszeni koszuli i w tym samym miejscu na swetrze. Na koszulach beżowych nosi się naszywkę z tłem beżowym, na koszulach błękitnych i na swetrach – z tłem granatowym.
14. Naszywka wilczka – jest w kolorze szóstki, do której należysz. Rozdaje Akela, wg potrzeb.
15. Naszywki sprawności – po ukończeniu wcześniejszych etapów rozwoju. Rozdaje Akela. (opisano szczegółowo w „Rozwój Wilczka 8 -12 lat” na wcześniejszej stronie)
16. Skarpety lub wiwijki na skarpety – koloru granatowego, mogą być krótsze z zachowaniem koloru.
17. Buty mundurowe – brązowe, lub czarne, ponad kostkę
18. Sweter – granatowy, z pagonam i kieszenią, stosowany w chłodne dni.

 

JAK POPRAWNIE ROZMIEŚCIĆ NASZYWKI

NOSZENIE MUNDURU

Mundur nie jest własnością danego harcerza (lub wilczka), lecz całej Federacji. Zakładając mundur, stajemy się „wizytówką” FSE. Dlatego należy dbać o to, żeby mundur był zawsze kompletny według zasad opisanych w ceremoniale, bez dodawania i bez ujmowania czegokolwiek, oraz żeby był czysty i zadbany. To wszystko jest znakiem naszego szacunku wobec Związku, do którego należymy.

Kilka zasad ogólnych co do noszenia munduru:

– Mundur jest codziennym ubiorem harcerza, stosowanym podczas wszystkich zajęć.
Koszulę nosi się z rozpiętym górnym guzikiem, oraz podwiniętymi rękawami, co oznacza gotowość do pracy. Dopuszczalne są także krótkie rękawy.
Chustę nosi się na kołnierzyku koszuli lub na swetrze.
Sweter opuszcza się na spodnie. Kołnierzyk koszuli nie powinien być wyłożony na sweter. Na sweter naszywa się wszystkie oznaczenia noszone na koszuli.
– Noszenie swetra: podczas apelów oraz uroczystych chwil, cała jednostka powinna być umundurowana jednolicie (tzn. wszyscy ubrani albo w swetry albo bez nich, zgodnie z tym, jak jest ubrany szef). O jednolite umundurowanie warto jednak dbać także podczas innych zajęć.
Krótkie spodenki używane są zawsze w okresie od 15 kwietnia do 15 października (wilczki i harcerze).
Długie spodnie noszone są przez wędrowników, oraz szefów. Podczas wędrówek jednak mogą nosić krótkie spodenki.
Beret (ciemnogranatowy) jest częścią munduru i powinien być zawsze noszony na głowie – z wyjątkiem Mszy świętej, modlitwy oraz prze bywania w pomieszczeniach (harcerze i wilczki)
Ubranie na deszcz: granatowa kurtka (dla wszystkich)

 

Dziękujemy środowisku Tomaszowskiemu za świetnie opisane umundurowanie.


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments